Mgr. Pavlína Formánková – CK Slunečnice

Krakov, Osvětim a Ostrava

KRAKOV A OSVĚTIM, TĚŠÍNSKO A OSTRAVA

 dvacáté století – historie „na hranici“

 

TERMÍN: dle dohody

CENA: 

 

PROGRAM:

 

  1. den – ráno odjezd z Prahy v cca 6h, cesta směr Olomouc – Český Těšín. Zastávka v centru města (občerstvení, výměna zlotých). Odpoledne příjezd do Polska, prohlídka bývalého vyhlazovacího tábora v OŚWIĘCIMI (Osvětim), němá připomínka holocaustu. Společně s místním průvodcem (rezervována prohlídka v češtině!) projdeme areálem Oświęcimi i Birkenau (Březinka). Po prohlídce odjedeme do Krakova a ubytujeme se.
  2. den – po snídani prohlídka města KRAKÓW (UNESCO) – jedno z nejkrásnějších polských měst, ve kterém se neobyčejně snoubí historie s uměním. Krakov byl dlouho polským hlavním městem, hrad Wawel považují Poláci za svůj národní symbol dodnes. Prohlédneme si Staré Město – náměstí s gotickou Mariánskou bazilikou, Sukenica, Jagellonská univerzita, zbytky opevnění s baštami a Floriánskou branou, Kanovnická ulice. Ukážeme si monumentální památník bitvy u Grunwaldu. Skutečným klenotem je pak Wawel, historické sídlo polských králů. Podíváme se do katedrály s nádhernou renesanční Zikmundovou kaplí a do krypty – hrobky polských králů a dalších významných osobností země (naposledy zde byly uloženy ostatky prezidenta Kaczynského a jeho manželky). Možnost prohlídky interiérů renesančního královského zámku a jeho muzejních sbírek – například největší evropská sbírka gobelínů či královské insignie. Projdeme se také čtvrtí Kazimierz, která byla jedním z nejvýznamnějších evropských středisek židovského náboženství a kultury (synagogy a židovský hřbitov, muzeum). Můžeme dojet i na Podgorze, kde bylo během druhé světové války zřízeno židovské ghetto. Mimo jiné se zde nacházítovárna Emalia, která patřila Oscaru Schindlerovi. Po prohlídce odjezd do Českého Těšína – ještě se zastavíme i v CZESYNĚ – projdeme se centrem k Piastovské věži, na břehu Olše – Olzy si povíme o dělení Těšínska po první světové válce a možná dojde i na těšínská jablíčka, studnu Tří bratří a Jarka Nohavicu.
  3. den –se po snídani vydáme na prohlídku OSTRAVY. Podíváme se do Vítkovic, protože to, co je pro Ostravu nejtypičtější a jedinečným způsobem ji odlišuje od ostatních českých měst nejsou siluety kostelních a radničních věží, ale specifické panorama s vysokopecním závodem a dolem Hlubina, označované s nadsázkou jako „ostravské Hradčany“. Práve zde začal průmyslový rozmach města, který proměnil Ostravu v ocelové srdce republiky. Po centru města se můžeme rozhlédnout z vyhlídkové věže Nové radnice. Důležité momenty závěru druhé světové války si připomeneme v památníku ostravské operace v HRABYNI.

 

Cena zájezdu obsahuje: dopravu autobusem, 1x nocleh se snídaní v Krakově, 1x nocleh se snídaní v Českém Těšíně – cesta bez nočního přejezdu,  pojištění léčebných výloh, průvodce, zákonné pojištění CK

Cena zájezdu neobsahuje: vstupné cca 15 PLN (zapůjčení sluchátek v Osvětimi, katedrála Wawel), 200 Kč (Ostrava + Hrabyně)