Mgr. Pavlína Formánková – CK Slunečnice

Belgie, Nizozemsko a Lucembursko

vydejte se po stopách klasického i moderního umění, za historií dávnou i moderní, za vítězstvími i prohrami, uvidíte krásnou krajinu protkanou grachty a větrnými mlýny, ohromí vás krása bohatých flanderských měst, ochutnáte výborný sýr a čokoládu  

 BENELUX

 

Termín: dle dohody

Cena: 

Program:

  1. den – večer odjezd z ČR, noční přejezd přes Německo.
  2. den –si prohlédneme Lucemburk-procházka po chemin de la Corniche (vyhlídková cesta) – pěší zóna označovaná jako nejkrásnější balkon v Evropě s úžasnými výhledy. V katedrále Notre Dame s renesančním vstupním portálem jsou od roku 1946 pochovány ostatky krále Jana Lucemburského. Dále Velkovévodský palác, budova parlamentu, kostel sv. Michala, výšková budova Radia Lucemburk, Adolfův most ad. Návštěvou amerického vojenského hřbitova u vesnice Hamm si připomeneme Ardenskou ofenzívu v zimě 1944 – 1945 a pak pojedeme nádhernou krajinou oblasti Arden – hluboká točitá údolí divokých řek, vinařské vesničky a feudální hrady – až do Lutychu (Liege), kde se ubytujeme.
  3. den – cestou do Bruselu se zastavíme ve Waterloo a připomeneme si poslední bitvu slavného císaře. Pak nás čeká prohlídka belgické a evropské metropole Bruselu. Uvidíme Královský palác krásné náměstí Grande Place i známé Atomium. Královská umělecká muzea nabízejí skutečné poklady (Rubens, Rembrandt, Cranach st. Bruegel st.). Dle možností bychom zavítali i do sídla evropského parlamentu.
  4. den – si prohlédneme dvě bohatá flanderská města. Nejprve Antverpy, které byly po staletí centrem diamantového průmyslu a obchodu a které jsou dnes kulturním střediskem belgických Vlámů (centrum města Grote Markt, Rubensův dům, Provinční muzeum diamantů.). V malebných Bruggách se pak projdeme historickým centrem a samozřejmě nesmí chybět obě chlouby města – čokoláda a flanderská krajka
  5. den –zavítáme do města Delft, prohlédneme si centrum s grachty, přemostěními a úzkými uličkami s typickými štítovými domy a samozřejmě se podíváme do místní porcelánky. V městečku Gouda samozřejmě ochutnáme světoznámý sýr a na závěr navštívíme královské město Den Haag: prohlídka nás zavede k Binnenhofu, jedné z nejvýznamnějších dominant města (původní hrad ze 13. století, dnes soubor několika budov, sídlo vlády i parlamentu), protestantskému kostelu sv. Jakuba Grote Kerk ze 13. století, který je nejstarším kostelem ve městě, nebo k novogotickému Paláci míru, který je sídlem Mezinárodního soudního dvora. 
  6. den – se nejprve zajedeme podívat do Naardenu – návštěvu muzea Jana Amose Komenského nesmíme vlastenecky v programu vynechat a pak nás čeká prohlídka hlavního města Amsterdamu – projdeme se historickým centrem, ukážeme si např. Královský palác, starý kostel Oude Kerk a dům malíře Rembrandta. Určitě navštívíme Rijksmuseum s největší sbírkou jeho obrazů (např. Noční hlídka). Můžeme zavítat i do muzea Vincenta van Gogha, ve kterém je prezentována největší sbírka obrazů na světě tohoto postimpresionisty. Smutné kapitoly dějin 20. století si připomeneme v domě Anny Frankové. V domě, ve kterém se za války Anna se svou rodinou skrývala se dnes nachází muzeum. Vzhledem k záporné nadmořské výšce země jsou grachty (kanály) nedílnou součástí zdejšího krajinného rázu, nabízí se proto možnost projížďky.
  7. den – ráno návrat do ČR.

Cena obsahuje: dopravu autobusem (klima, WC, audio-video), 4x ubytování se snídaní (auberge de Jeunesse, hotel Formule 1, hotel Ibis budget), komplexní cestovní pojištění + zákonné pojištění CK, služby českého průvodce.

Cena neobsahuje: vstupné dle programu cca 60€