Mgr. Pavlína Formánková – CK Slunečnice

Toskánko

..vydejte se po stopách rozličných uměleckých skvostů – středověkých mozaik, unikátních chrámů,paláců, vil, zvonic  a mostů, galerií plných obrazů a soch velkých mistrů. Nechte na sebe působit velkolepý sloh oslavující člověka a jeho ducha – renesanci i umění jež jí předcházelo:

TOSKÁNSKO

 

Termín:dle dohody

Cena: 7 600 Kč

Program:

  1. den – odjezd odpoledne přes Rakousko do Itálie
  2. den – naším prvním cílem bude prohlídka mramorových dolů nedaleko CARRARY. Pověstný carrarský mramor se využíval při stavbách i v sochařství již od dob starého Říma. V Muzeu mramoru se dozvíme, jak se mramor těžil a využíval, můžeme se též vydat přímo do útrob hory, ze které se mramor doluje. Dojezd do kempu, ubytování.
  3. den – ve městě SIENA nás osloví sloh, jenž renesanci předcházel – gotika. Typickým příkladem gotické cihlové architektury je např. Palazzo Publico (Radnice) na Pizza del Campo. Nádherný výhled se nám naskytne z věže Torre del Mangia. I nejstarší městská fontána Fonte Branda ze 13. století je z cihel. Podíváme se i do gotické Basiliky San Domenico, bronzové panely s náměty ze života sv. Jana Křtitele v Baptisteriu jsou zase jedním z nejlepších příkladů toskánského sochařství mezi gotikou a renesancí. Cestou známou vinařskou oblastí Chianti se zastavíme v opevněném městečku MONTERIGGIONI, kde si připomeneme Dantovu Božskou komedii. A ještě navštívíme SAN GIMIGNANO, středověké městečko s jedinečným panoramatem s 15 hranolovými věžemi.
  4. den – začneme prohlídkou města PISA. Půjdeme se podívat na Campo dei Miracoli – neboli Pole zázraků. Zde jsou soustředěny nejvýznamnější památky města. Podíváme se do Dómu – katedrály Panny Marie, Baptisteria, na hřbitov Camposanto a samozřejmě do Campanily – známé Šikmé věže – Campanile. Mimochodem, právě zde Galileo stanovil rovnici volného pádu. Cesta typickou toskánskou krajinou nás zavede do městečka Vinci, odkud pocházel velký Leonardo a ke krásné renesanční medicejské vile Villa di Artimino, ve které se dnes nachází Archeologické muzeum s etruskými nálezy.
  5. den – dopoledne výlet do nedaleké VOLTERRY (opevněné městečko se zachovalým starověkým a středověkým centrem), odpoledne volno – koupání, dle zájmu sportovní či jazykový program
  6. den – na závěr nás čeká perla Toskánska – FLORENCIE (FIRENZE), kulturní metropole 15. a 16. století spojená s rodem Medicejů, v níž tvořili Dante, Boccaccio, Michelangelo, Donatello, Boticelli, Leonardo a další. Proto nás čeká opravdu bohatý program: Dóm Santa Maria del Fiore s jedinečnou kupolí od Brunelleschiho, nádherně vyzdobené sály Palazza Vecchio, nejstarší most Ponte Vecchio z roku 1345, Palazzo Pitti – Galleria Pallatina – se sbírkou kočárů, muzeem stříbra, muzeem moderního umění a především se slavnou medicejskou obrazárnou (Raffael, Tizian, Tintoretto, Botticelli aj.). Za palácem se nacházejí zahrady Boboli – jedny z nejkrásnějších v Itálii, kostel Santo Spirito (Sv.Ducha) patřící k nejkrásnějším Brunelleschiho dílům, Galeria d. Accademia s Michelangelovým „Davidem“ a jak jinak Giotto, Botticelli, Tizian, Michelangelo, Veronese, Caravagio, Leonardo ve slavné Gallerii degli Uffizi.
  7. den . dopoledne návrat do ČR

 

Cena zájezdu obsahuje: dopravu autobusem, 4x ubytování v mobilhomech v kempu u moře v okolí Cecina di Mare (mobilhomy jsou vybaveny kuchyňským koutem a příslušenstvím (WC+sprcha), služby českého průvodce, komplexní cestovní pojištění + zákonné pojištění CK

Cena zájezdu neobsahuje: vstupné dle programu cca 60€ (orientačně: Pisa:šikmá věž 18€, Dóm zdarma, Baptisterium + Campo Santo 7€, Florencie – galerie Uffizi zdarma, Dóm s kupolí a Baptisterium 10€, kostel Santa Croce 4€, Carrara – muzeum zdarma, prohlídka dolů 10€). Budeme snažit zajistit rezervace a maximální možné slevy pro studenty.

Varianta programu: je možné místo Volterry (5. den) uskutečnit výlet na ostrov ELBA – prohlédli bychom si přístav Porto Azzurro, rezidence císaře Napoleona a vyjeli lanovkou na nejvyšší horu ostrova Monte Capane. Cena zájezdu by se zvýšila orientačně o 900 Kč (dle aktuální ceny trajektu)