Mgr. Pavlína Formánková – CK Slunečnice

Gdaňsk

Proč právě na východ k Baltu?…….tato krajina vás určitě překvapí. Vydáte se nejen po stopách německých rytířů, ale zjistíte také, kolik společného mají tato místa i s naší historií. A což teprve, kdyby se vám podařilo najít kousek jantaru?

 

K BALTSKÉMU POBŘEŽÍ NEJEN PO STOPÁCH NĚMECKÝCH RYTÍŘŮ

 

Termín: dle dohody

Cena: 5 900 Kč

Program:

  1. den – vpodvečer odjezd z ČR, noční přejezd přes Polsko

 

  1. den – po dlouhé cestě si nejprve odpočineme v přímořském lázeňském letovisku Sopoty. Město se pyšní několika raritami – nejdelším dřevěným molem v Evropě nebo „Křivým domem“. Pak přejedeme do Gdaňsku, staré hanzovní město vybombardované za 2. světové války bylo obnoveno ve středověkém duchu a je perlou polského baltského pobřeží. Projdeme se centrem – tzv. Královskou cestou s nádhernými městskými domy, cihlovým kostelem Nanebevzetí Panny Marie, renesanční radnicí se zvonkohrou, Artušovým dvorem a starým přístavním jeřábem z 15. století.

 

  1. den – se vydáme na poloostrov Hel, což je vlastně 35 kilometrů dlouhá a místy jen dvě stě metrů široká písčitá kosa. Ve stejnojmenném městečku si prohlédneme muzeum mořského rybářství v bývalém gotickém kostele a projdeme se po Ulici Wiejske s radnicí a dřevěným rybářským domem z 19. století. Zavítáme také k majáku, který slouží jako rozhledna a mezi tuleně do místního Fokária. Odpoledne si v přístavu Gdyně nenecháme ujít loď- muzeum Blyskawica, která je nejstarším torpédoborcem na světě a také Oceánografické muzeum.

 

  1. den – v roce 1309 se stal sídlem velmistra řádu německých rytířů Malbork. Hrad – památka UNESCO – je skvělým dokladem středověkých obranných staveb, byť byl na poč. 19. stol. zčásti přestavěn v romantickém duchu. Pak se vrátíme do Gdaňsku – události moderních dějin nám připomenou gdaňské loděnice (hnutí Solidarita) i památník hrdinné obrany města na poloostrově Westerplate (počátek druhé světové války). A prohlédneme si také katedrálu v nedaleké Oliwě (bývalý cisterciácký klášter, dnes sídlo gdaňského arcibiskupa).

 

  1. den – významným kulturním a duchovním centrem Polska je Pelplin – zdejší katedrální bazilika Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie s bohatým interiérem je pokládána za jeden z nejhezčích kostelů východní Evropy. A prohlédneme si také Toruň, město Mikuláše Kopernika. Historické jádro s množstvím architektonicky nádherných staveb je právem zapsáno na seznamu památek UNESCO (hradby, vstupní brány z červených cihel, komplexy gotických domů, dům Mikuláše Kopernika, radnice, františkánský kostel Panny Marie). Vpodvečer odjezd, noční přejezd domů .

 

  1. den – ráno návrat do ČR

 

Cena obsahuje: dopravu autobusem, 3x nocleh se snídaní ve studentském hostelu v Gdaňsku, průvodce, komplexní cestovní pojištění + zákonné pojištění CK

Cena neobsahuje: vstupné